SİYAH, REZİL DE VEZİR DE EDEBİLİR

“Herkesin gardrobunda bir küçük siyah elbise bulunmalı” ile başlayan tavsiyelerin devamını okumuyorum. Kendinize yakışanları giymek konusunda azıcık da olsa bir meraka sahipseniz, herkesin siyahı aynı güzellikte taşıyamayacağı ve siyahlar içerisinde illa ki harika veya ince görünmeyeceğiniz gerçeğine maalesef kendinizi alıştırmanız gerekiyor. Biliyorum çok acımasızca bir giriş oldu ama “siyah herkese ya-kış-mı-yooor”

İnce göstermesi beklenen siyah, tam tersi algıyı yaratmak konusunda da pek başarılı bir renk! Gerçek şu ki, “herhangi bir koyu renk” sizi olduğunuzdan zayıf gösterir. Özellikle baştan sona aynı koyu rengi kullanmak bu konuda iyi bir yöntemdir.

Eğer sıcak alt tonlu renklere cildiniz çok olumlu tepki veriyorsa ve siyahı kilonuzu gizlemek üzere tercih ediyorsanız, tavsiyem koyu renkli sıcak tonları bir deneyin. Siyahın soğuk bir renk zannedilmesi bir yana (ben artık bu gözle bakamaıyorum), "sizden soğuk" bir renkle kendinizi bütünlemeyin isterim. Neden mi? Karşınızdaki kişi, yüzünüze bakmaktayken, sizi bütünlemeyen bir renk olan siyah giydirilmiş bedeninizi, yüzünüzün haricinde ikinci bir obje olarak algılıyor, dolayısıyla bu ikinci objenin boyutlarını ayrıca hafızaya alıyor. Oysa sizi bütünleyen renklerde bir giyim, karşınızdaki kişinin bakışını yüzünüze kilitleyecektir.

Başı ve bedeni, bize uyumsuz tonlarda renklerle birbirinden ayırarak bir mekana girdiğimizde, öncelik, başımızdan daha büyük hacme ve alana sahip bedenin ilk farkedilen olması durumunu yaratıyor. Çoğumuzun tercih edeceği bir durum değil sanırım :)

Her renk gibi siyah da olumlu (cazibe, asalet, verimlilik, güven, güç gibi) ya da olumsuz (zulüm, tehdit, soğukluk, kasvet, çelişki gibi) çağrışımlar yapıyor. Eğer kişisel doğal renklerinizle uyum içerisinde değilse, karşı tarafta yalnızca olumsuz çağrışımları yapacaktır.

Asil görünmek için siyahı tercih ediyorsanız, (ana akım renk analizi yöntemlerinin önerdiğinin aksine siyah, mavi-siyah olarak tanımlanmadıkça soğuk bir ton değil) cilt renginizi bozmadığından emin olun.  Bu durumda da aman dikkat! Alt ve üst iki siyah parça kullanıyorsanız tonlarını ve parlaklığını mutlaka tutturun. Bir de, başka renklerle tamamlanmadan giyilen siyah, derin depresyon belirtisi olarak algılanabiliyor. Depresyon geri çekilmeyi anımsattığından, itaatsizliği ve başkaldırıyı da çağrıştırarak “itici” addedilebiliyor. Siyahı bütünleyen renkler yine keskin renklerdir, çekinmeden rujunuzda, ojenizde, aksesuarınızda bir tutam renk kullanın.

Siyahtan başka renkleri düşünmeniz için iki neden:

1- Canlı renkler sizi ezip geçiyorsa, siyah da muhtemelen en güvenli renginiz değildir.

2- Kaşınız, gözünüz ya da saçınız çok koyu değilse, siyah yerine sizi siyahtan çok daha şık/ince/çekici gösterecek orta koyulukta renkler mevcuttur.

Siyah giyinmek konusunda bu gerçekleri bildikten sonra atılabilecek olan adım her birimiz için farklı olabilir.

Bu bilgiler ışığında, siyaha dair bir soru işareti belirdiyse, elbette siyahlarınızı atmanızı önermeyeceğim. En azından bir sonraki alışverişinizde yakışacak renkler doğrultusunda alışveriş yapmanızı ve mevcut siyahlarınızı boyun bölgesinde yakışan renklerde aksesuarlarla tamamlamanızı önereceğim. :)

Renkli günler olsun!