SIK SORULAN SORULAR (KİŞİSEL RENK ANALİZİ) 

NE KADAR SÜRE AYIRMALIYIM?

Tek kişi olarak renklerinizi analiz edeceksek 3 saat cıvarı, çift kişi geliyorsanız 4 saat cıvarı ayırmanız yeterlidir. Çift kişilik seansta ortak anlatımlar olduğu için, tek kişilik seansın iki katı süre gerekmemektedir.

Çift kişilik seansın artı ve eksilerini şu makalede kaleme aldım. 

BİR ÇOK RENK ANALİZİ TÜRÜNE DENK GELİYORUM, HANGİ YÖNTEMİ KULLANIYORSUNUZ?

İsimleri farklı olmakla birlikte, farklı renklere cildinizin verdiği tepkiyi gözlemleyerek yapılan seansların yöntemi aynıdır. "Kişisel renk analizi" ve "mevsimsel renk analizi" prensip olarak aynı işlemi ifade eder. İki ayrı parametrede, birer renk niteliğine ulaşılır. Türkiye'de tonal renk analizine denk gelmedim. Tonal renk analizinde tek parametre söz konusudur ve tek bir renk niteliği ile (canlı, soft, sıcak, ya da soğuk) idare etmeniz önerilir, kapsamı  çok dardır. Renk analizi hizmetlerinin başladığı 1980lerin ilkel bir versiyonudur diyebiliriz.

"Kişisel renk analizi" ve "mevsimsel renk analizi"nde, derinleşen yöntem ise 12 grup analizidir. İster 12 mevsim deyin, ister 12 grup; klasik ilkbahar, yaz, sonbahar ve kış mevsim renklerinin kendi içinde 3 veya 4 dilime ayrıldığı, çok daha isabetli sonuç veren bir klasifikasyondur. 

Sunduğum hizmet 2015 senesinden bu yana 12 dilim üzerindendir.

UYGULAMALAR NEREDE YAPILIYOR?  

Şimdilik Balmumcu, Beşiktaş ev-ofis adresimde bireysel seansları gerçekleştiriyorum. 8-12 kişilik gruplar için, günışığı konusunda problem yoksa, tüm ekipmanımla ayarlayacağınız ortama  gelebiliyorum (İstanbul içi ile sınırlı). Kurumsal çalışmalarda ise firmanın ayarlayacağı günışığı alan bir toplantı salonu veya bölümde çalışıyoruz.

RENK ANALİZİ BANA NE KAZANDIRACAK?

Kaynaklarınızı doğru renklere aktarabileceksiniz. İlk izlenimlerden olumlu not alacaksınız, sağlıklı görüneceksiniz, genç görüneceksiniz, yüzünüz hatırlanacak, kırışıklığınız varsa daha az belirgin olacak, giyinirken daha az zaman harcayacaksınız ve varolan giysilerden sayısız kombinasyon çıkarabileceksiniz, iltifat alacaksınız, cildinizde renk farklılıkları varsa dengelenecek, yakışmadığını fark ettiğiniz için kullanılmayan eşyalar arasına girecek yeni alışverişlerin önünü keseceksiniz… Renklerinizi öğrenmenin hangi sorunlara çözüm getirebildiğini detaylıca şu makalede belirtmeye çalıştım. 

DÜĞÜN ÖNCESİ GELMEK İSTİYORUM  

Bu seansı aile bireyleri ve eşinizin ailesinden kişilerle yapmak çok eğlenceli olacaktır. Gelinliğe ve davet aksesuarlarına karar verme aşamasında gelmeniz en verimli sonucu almanızı sağlar. Seansta edinceğiniz bilgilerin ev dekorasyonunuza dair de büyük rehber olacağını söyleyebilirim, belki  biraz daha öne çekmek isteyebilir, hatta müstakbel eşinizle gelmeyi tercih edebilirsiniz.

GÜNEŞ BRONZLUĞU, SEANSI ETKİLER Mİ?  

Çok tercih etmesem de hayır etkilemez. Belki normalden 10 dakika daha uzun sürecek bir seansa neden olur. Solaryum altında, beta-karoten içerikli hızlandırıcı kremlerin kullanılması durumunda seans verimli olmayacaktır.

MAKYAJSIZ MI GELEYİM?  

Benim gibi, makyajsız dışarı çıkmaktan hoşlanmayanlardansanız, lütfen makyajınızla gelin. Makyajlı gelecek olursanız, göz makyajınıza dokunmadan, ten makyajınızı (fondöten, kapatıcı, allık ve rujunuzu) temizlemek suretiyle seansı gerçekleştirmemiz mümkün. Cildinizin renklere verdiği tepkiyi rahatlıkla görebilmek için seansta makyajsız olmanızı  tercih ediyor olsam da, makyajlı geldiğinizde, genel alışkanlılarınıza dair bir tanımlama getirmemiz de mümkün. 

BERABERİMDE BİR ŞEY GETİREYİM Mİ?

MAKYAJ MALZEMESİ:

Beraberinizde günlük makyaj çantanızı (renkli kozmetik diyebileceğimiz allık, far, kalem, ruj vb) getirirseniz iyi olur. Hızlı şekilde "bir numara"lar, "idare edenler", "uzak durmanız gerkenler" şeklinde tasnif ederiz. Kullanmadığınız rujlar da, renk grubunuz belli olduğunda sebeplerini anlamamız için bize bir fikir verir. 

Makyajlı geldiğiniz taktirde (ki genel alışkanlıklarınızı görmek açısından yararlı) seans öncesi cilt makyajınızı temizlemeniz gerekeceği için, hassas cilde sahipseniz, kendi temizleyici ürünlerinizi getirebilirsiniz. Makyaj temizleme mendili yetecekse, seans odasında mevcuttur.

AKSESUARLAR:

Dilerseniz pahada ve yükte hafif aksesuarlarınızı getirmenizi hatırlatmak isterim. Aksesuar ile kastım; takılar, fular/ eşarp/ şal gibi yüzümüze yakın parçalar... Bu ürünler öğreneceğiniz renk bilgisini pekiştirmenin verimli ve eğlenceli araçları

Taşımak istemezseniz, beğenerek aldığınız ancak bir türlü içinde rahat edemediğiniz ürünlerin fotoğraflarını da getirebilirsiniz.

Erkek danışanlarımdan da, gardıroplarından iş ve günlük kıyafetleri temsil edebilen ve belki ayakkabılarını dahil ettikleri bir kaç fotoğraf getirmelerini öneriyorum. Fular ve kravatlar yine size ağırlık oluşturmadan rahatlıkla beraberinizde getirebileceğinizi düşündüğüm parçalar.

GÖZLÜK - LENS

-Renkli lens kullanıyorsanız, lens kabı ve solüsyonunuzu getirmenizde fayda var.
-Aynada kendinizi gözlüksüz görmekte zorlanıyorsanız, renksiz lenslerinizle gelmeniz tercih edilir.

NEDEN SAÇIMI ÖRTMEMİZ GEREKECEK?  

Saçınız kendi doğal renginde değilse, giysilerden yansıyan renkler gibi, yüzünüzün rengini değiştirme potansiyeli var. Kişiler kıyafet seçimlerinde en büyük hatayı giysilerini göz veya saç renklerine uydurmaya çalışarak yapıyorlar. Oysa baz alınması gereken cilt altındaki baskın pigment rengi.

Uzun saçlıysanız seans esnasında saçınızı arkada toplamanız gerekecek. 

Bone kullanıyorsanız, seans gününe özel beyaz bone tercih etmenizi öneririm.

DAHA SONRAKİ SENELERDE RENK ANALİZİMİ YENİDEN YAPTIRMAM GEREKİYOR MU?  

Muhtemelen gerekmeyecektir. Canlı renkler önerildiyse zaman içerisinde keskinliği kırmak adına dokulu kumaşlara geçmek bir alternatif olabilir. Renk analizi seansında edineceğiz bilgilerle, gözünüz zaten eğitilmiş olacak, yarı bir seansa gerek yok.

Saç renginiz değiştiğinde, yine kendi paletinizde, farklı renklerle daha iyi görüntü sunuyor ve/veya daha iyi hissedecek olabilirsiniz. Yazışarak dahi sizi, yeni saç renginizle uyumlu giysi renklerine yönlendirebilirim.

PEKİ GÖZ RENGİM SEANSI NASIL ETKİLİYOR?  

Renkli lensiniz varsa çıkartmanızı özellikle istiyorum. Çünkü cildinizi kusursuz gösteren tonlar aynı zamanda gözlerinizi daha parlak gösteriyor. Renkli lenslerde bu efekti size gösteremiyorum. 

Göz renginiz ve rengin tonu, renk grubunuza dair bir fikir vermez. Kombinasyonlarınız konusunda dikkate aldığım bir detaydır. 

SAAT KAÇA KADAR ÇALIŞIYORSUNUZ?

Mevsimin günışığı durumuna göre değişiyor. Suni ışıkların yanıltma payı olduğundan dönemi göz önünde bulundurarak saat veriyorum.

PEKİ BANA ÖNERİLEN RENKLER HOŞUMA GİTMEZSE?  

Harika bir soru. Danışanlarımın bir kısmı seçimlerinin aşağı yukarı doğru olduğunu görüp, rahatlıyor ve renklerini bir formüle oturtmanın keyfini çıkartıyor. Bir kısmı ise alışkanlıklarının tamamen aksi tonlarda çok daha iyi görünüyor. Alışkanlıkları değiştirmek özellikle kadın danışanlar için biraz daha zor, o nedenle ufak ayrıntılardan başlayarak, başkalarının da iltifatlarını aldıkça değişime devam etmeleri konusunda yönlendiriyorum.

İnsanlar genelde en iyi görüntüye ulaşabilecekken, bir önceki günü ve hataları tekrar ederek kendilerini güvende hissediyorlar

ARKADAŞIMLA GELEBİLİR MİYİM?  

Hatta özellikle arkadaşınızla gelin. Yakın tanıdıklarımız, hakkımızda bizden daha objektif olabiliyor.