12 GRUP MEVSİMSEL RENK ANALİZİ SİSTEMİ 

İster 12 grup deyin, ister 12 mevsim, ister 12 ton veya 12 dilim...

12lik bu sistem, mevsimsel renk analizinin temeli olan 4 mevsimin her birini, kendi içinde 3 bölüme daha ayıran bir yaklaşımdır.

 
image
photo credit: pixabay.com /  luginbuhlta

Mesleğime 2007 senesinde,  hem eğitimini aldığım ve hem de deneyimleme fırsatı bulduğum bir kaç ekolü kendi metodolojimi oluşturacak şekilde yorumlayarak 4 renk grubundan oluşan “mevsimsel renk analizi” sistemiyle başlamıştım. 

Zaman içerisinde, mevsimdaş danışanlarımın farklılıklarına dair büyük soru işaretlerim oluştu. Yanlış olan değil ama eksik olan bir şey vardı.

Hangi alanda olursa olsun, öğrenilenin -özellikle de aktarılmadan önce- sorgulanması gerekliliği kişisel sorumluluğumuzdur diye düşünüyorum. 

2013′den itibaren gözlemlerimi bu mevsim içi farklılıklara odakladım. Yabancı kaynakların da maalesef bolca mit ve safsata içerdiğini söylemeliyim. Araştırmaktan benim kadar zevk alan sadece iki yabancı meslektaşım var.  Ortak havuzumuzdaki deneyimlerden çok faydalanıyorum.  Dünya literatüründe  20-25 senedir mevcut olan ama beni tatmin edemeyen “12 grup /12 dilim” metodumu formüle etmem buna rağmen epey zaman aldı.

image
image
Görsellerin tamamı aynı mevsimden, tondan kaynaklı tarz farklılığını da görmemek mümkün değil, değil mi? İşte bu nedenle bir mevsimi 3 dilime ayırmak sağlıklı…

2015′ten bu yana hem seanslarımda, hem eğitimlerimde  salt bu metodolojiyi kullanıyor, Türkiye’deki renk analizi hizmet çıtasını yükseltmeye çalışıyorum. 

Sektörde çıta hangi seviyede mi? 

Öncelikle söylemeliyim ki hizmet gittikçe daha da bilinir oluyor. Bu durum, eğitimli, eğitimsiz çok elden bu hizmetlerin sunulmasını beraberinde getiriyor. Nicelik ve nitelik makasının arası gittikçe açılıyor. İyi bir şey herhalde.. Kalite unsurları ve göstergelerinin neler olduğuna dair bilinç arttıkça, nitelikli hizmetler de öne çıkacaktır. 

 

image
photo credit: pixabay.com / serenestarts

Eğitimli, eğitimsiz çok elden bu hizmetlerin sunulmaya başlandı dedim ya;

Hatalı olduğunu düşündükleri tespitleri teyit etmem için başvuran gençlerin sayısında son aylarda artış var.  

Vakaların tamamında dilim hatası ve yaklaşık yarısında mevsim hatası mevcut.  Neden ikinci bir kapı çalma ihtiyacı duyduklarını anlıyorum böylece. 

Öğrencilerim ve ben, mevsimi tespit ettikten sonraki bir kaç dakika içinde 12 grup ayrımını hassas şekilde yapabiliyoruz. 

Yani,  mevsimini doğru bilen ve sadece dilim tespitinde bulunacağımız bu çalışmamızın en fazla 10-15 dakika sürmesi beklentisindeyiz.

Ülkemiz, ünvan gaspı, kavram çalma  ve içerik taklidinde herhalde bir numaraya oynuyordur:

Çalıntının altını doldurmak, hukuki süreçlerle uğraşmamak veya sektörden dışlanmamak "emek" ve "zihinsel katkı" gerektiriyor.  Ancak, "yapılmışı varken neden taklit etmeyeyim" zihniyeti, her sektörü olduğu gibi bizim sektörü de vurmaya devam ediyor.  

Sistematiği bilmeden duvara bir musluk takmak, işlevini görmesi için ardında su borusu olması gerekliliğini düşünmemek.. “Yaptım, oldu” mantığı.. “Süslersem alıcısı çıkar” girişimleri.. ve alıcısının olduğu gerçeği…

  • 2015 sonrası dönemde aldıkları eğitimle metodolojimi kullanan öğrencilerim ve
  • geçen sene yaptığım çağrı sonrası 12 grup ayrımının inceliklerini paylaşmak üzere biraraya geldiğim kendini geliştirmeye açık, 2015 öncesi öğrencilerim, 

12 grup renk analizi konusunda Türkiye’de sizi yanıltmayacak kişilerdir. 

Her birimiz, durmamız gereken yeri bilecek zihniyetteyiz. 

Amacımız danışanlarımızı “1/12″lik dilime hapsetmek değil, gerekiyorsa mwvsim isimlerindeki çeyrekte stop etmek, gerekiyorsa sadece renklerin “1/2″sini elemek. Ayırt edemiyorsak veya göremiyorsak duracağımız noktayı aşmamak…

Bizler işte bu sularda derinleşmeye çalışıyoruz. 

Belki bu 12lik dilim de evrilecektir. Yanlış olduğu için değil eksik olabileceği için..  Yeni sorular düşüyor zihnime son zamanlarda :)

Eğlenerek bitirelim mi?

Damar renginden sıcak altton - soğuk altton ayrımı yapabilen sihirbazları zaten duymuşsunuzdur.  

Damar rengi+ saç renginden  mevsimi bulduğunu iddia edenler de varmış!!!  

Damar renginden hangi 12lik dilime ait olduğunuzu söyleyebilecek mucizevi danışmanların piyasaya çıkması yakındır gibi hissediyorum :)

Damar renklerinin ardındaki gerçekleri merak ediyorsanız link burada, buyurun!

12 mevsim analizi ile renklenmek üzere  temasa geçebilirsiniz. Ulaşım kolaylığınınıza göre İstanbul’daki 12 grup analizinde yetkin meslektaşlarımın isimlerini  paylaşmaktan memnuniyet duyarım.