GOOGLE’DA RENK YERİNE TON ARAMAYI ÖĞRENELİM :)

Google’dan renkli ürün aradığınız oluyor mu? İstediğiniz tonu bulmak için sayfalarca ilerlemek zorunda kalıyor olabilirsiniz. Hele ki bir online alışverişe niyet ettiyseniz.

Arama çubuğuna “narçiçeği ayakkabı” yazdığınızda istediğiniz sonucu alamayacağınız gibi, satıcının uzaktan yakından alakası olmayan bir renge narçiçeği demesine de hayretler içerisinde kalıyor olmalısınız :)

Renk grubunuzu biliyorsanız elbette size hitap etmeyen tonları hızla görmezden geliyorsunuzdur ama bunun biraz daha kolay bir yöntemi “olmalı” ya da “olsa ne iyi olur” öyle değil mi?

Şimdi sizlerle basit ve bana saatler kazandıran bir keşfimi paylaşmak istiyorum.

Sunumlar ve blog yazılarıma görsel arayışlarımda Google’dan sıklıkla yararlanıyorum. Elbette renk adı yazmak veya renkle filtrelemek yetmiyor, zira arayışım aynen sizler gibi “tam da istediğim tonu” bulmak :)

Renk ismi ile yaptığınız arama o rengin tüm tonlarını karşınıza çıkartır. Arka planda işleyen algoritma, yazdığınız anahtar kelimeye öncelik veriyor olsa gerek. Bu teknik hakkında henüz okumadım, dolayısıyla bilmiyorum, ama döktüğü sonuçlar, veritabanındaki “herhangi bir renk” diyebileceğimiz filtrelenmemiş sonuçlar. 

image

 

Bu durumda, önce arama çubuğuna aradığımız rengi yazar ve ardından ikinci bir filtreleme yapmak üzere rengin istediğimiz tonunu görsellerden filtrelersek ta-ta-taaaaaam aradığımıza ulaşır mıyız? Ulaşırız!  Sanırım buradaki algoritma da görseldeki baskın pixel renginin hangi aralığa düştüğü ile ilintili.

Bir hatırlayalım: Kırmızı  pembeye çaldıkça soğuyor, turuncuya meylettkçe ısınıyordu. 

image

Örneği kırmızı üzerinden veriyorum ama anladınız olayı ;) Sarıya ya da maviye çalan yeşil arayışınızda aynı prensibi izlemeniz yeterli olacak.

Aradığımız tonu bu ufak hatırlatma yardımıyla artık  tanımlayabilir ve ikinci filtreye geçebiliriz. İşte şimdi “herhangi bir renk” olarak adlandırılan filtresiz milyon seçeneği  “pembe” veya “turuncu” butonuna tıklayarak daraltabiliriz. 

Soğuk bir kırmızı için pembe filtresi:

image

Sıcak bir kırmızı için ise turuncu filtresi:

image

Hayatı kolaylaştıracak yöntemler keşfetmek ne zevkli!